kvepalų blogas
 
Picture
NUOVARGIS IR JĖGŲ ATGAVIMAS

Kas yra nuovargis ir kas jį sukelia? Tai dėl įvairių priežasčių atsiradęs fizinis arba psichinis organztno išsekimas, mažinantis darbingumą. Nuovargiu vis dažniau skundžiasi pagyvenę ir jauni žmonės, moterys ir vyrai, jį jaučia net vaikai. Dažniausiai nuovargis kankina moteris, nes, kaip jau buvo minėta, jų veiklos diapazonas kur kas platesnis, negu vyrų, ypač jei šeimos nariai visą namų rūpesčių naštą užkrauna ant dirbančios moters pečių. Anketinės apklausos duomenimis, dauguma moterų dirba daugiau kaip 14 valandų per parą. Ar jos gali būti nepavargusios? Juk tiek mažai laiko joms lieka miegui. mitybai, sveikatos priežiūrai, sportui, mankštai ir kosmetikai. O sau? Sau moteris gali skirti labai nedaug laiko. Tik savaitgaliais sau skirto laiko atsiranda daugiau —2-4 valandos. Šito nepakanka, jei atsižvelgsime į tai, kad moteris greičiau pavargsta ir yra fiziškai silpnesnė. Nuovargį gatima ne tik nuo per didelio fizinio ir nervinio krūvio bet ir dėl nuobodulio. Įdomus, daug dėmesio reikalaujantis darbas paprastai vargina mažiau negu nuobodus ir monotoniškas. Yra 1abai įdomių pastebėjimų apie triukšmą, kuris priklausomai nuo žmogaus tipo ir psichikos taip pat galt nuvarginti. Yra normalios psichikos žmonių, kurie dirba triukšmingoje aplinkoje, bet triukšmo „negirdi".-Tačiau silpnesnės psichikos žmonės ir neįpratusieji prie triukšmo kartais jo negali pakelti. Tai atsitinka tada, kai jie būna labai pavargę. Taigi triukšmas yra lyg ir testas nuovargiui. Tačiau, net jei tam tikru momentu triukšmo nėra, jis vis tiek neigiamai veikia psichiką, todėl, atrodytų, be priežasties atsiranda nuovargis. Ir vis dėlto dažniausiai nuovargio priežastys slypi kiekvieno žmogaus psichikoje ir priklauso nuo darbo ir namų sąlygų. Kai kurio nuovargio priežasčių tyrimai rodo, kad nė viena jų nėra „šimtaprocentinė", nes nuovargį sukelia šių priežasčių visuma. Be to, nuovargis slypi ne pačiame darbe, o sąlygose, kurios jį daro nomalonų, nulemia kiekvieno žmogaus reakciją į jas. Ir, nepaisant to, manoma, jog galima išvengti nuovargio ar bent jį sumažinti. Jeigu dirbant jaučiamas nuovargis, tai yra pirmasis aliarmo signalas, reiškiantts, jog būtina pailsėti, t. y. kelias minutes skirti atsipalaidavimui.

Puikiai savijautai atgauti kartais pakanka nakties miego, ir tai labai gerai. Tačiau, jei nuovargis po nakties nedingsta, be to, yra susijęs su kokio nors organo negalavimu, jau yra patologijos pradžia. Pavargusios moterys dažniausiai skundžiasi skausmu kryžkaulyje arba kojose. Į vakarą kojos patinsta, pasidaro sunkios kaip kaladės. Kartais peršti ir dega pėdos. Kiti reaguoja į nuovargj galvos skausmu ar netgi migrena.

Vyrai ir moterys, ypač vadovaujantys darbuotojai, užimantys labal atsakingus postus, daug laiko posėdžiauja tvankiose, prirūkytose, blogai vėdinamose patalpose, jaučia nuovargj ir negalavimus, susijusius su kraujotakos, ypač širdies veiklos sutrikimais (trūksta oro, skauda krūtinkaulį). Toks ilgas nuovargis kartais gil sukelti širdies infarktą. Pavargusi moteris namuose būna irzli, dažnai nori verkti. Vyras — ypač staigaus būdo — praranda savitvardą, pradeda šaukti, netgi mėtyti daiktus Fizinis nuovargis gali virsti nerviniu ir psichiniu nuovargiu. Pavargęs žmogus nesivaldo, būna piktas, agresyvus konfliktuoja su aplinkiniais. Gyvenimas pasidaro sunkus nemielas. Norint tokios situacijos išvengti, reikia nugaleti pirmuostus nuovargio požymius. Pavargus darbe, kas valandą porą minučių reikia skirti atsipalaidavimui. išgerti puodelj kavos, suvalgyli pusryčius, paskaityti laikraštį, pasikalbeti malonia tema. Po ilgos darbo dienos sveika pasivaikščioti. Nebijantys nutukti savo jėgas gali atstatyti po pietų trumpai numigdami. Taip pat gerai šalina nuovargį masažas, gimnastika, maudymasis, dušas.

Kadangi geriausias poilsis yra rrtiegas, labai svarbu miegoti tylioje, ramioje aptinkoje, gerai vedinamame kambaryje. Nuovargio išvengti labai padeda ir mityba: Reikėtų vengti sunkiai virškinamų, riebių patiekalų ir daugiau vartoti maisto produktų, kuriuose gausu aminorugščių, mineralinių medžiagų ir vitaminų (ypač A, B1, B2 ir C). Gerai šalina nuovargį, ypač fizinj, cukrus ir leuzėjos ekstraktas (turintiesiems žemą kraujospūdį) bei įvairūs tonizuojantys gerimai. Tačiau svarbiausia yra ramus, optimistiškas charakteris, viltis, kad nuovargis greitai praeis, o gyvenimas bus geresnis, kad „rytoj vėl švies saule".

Racionalus gyvenimo būdas reikalauja, kad po darbo šiek tiek laiko būtų skiriama poilsiui. Dirbantiesiems protinį darbą patariama nesunkiai padirbėti lauke, pasportuoti arba pasivaiksčioti. Sveika iš darbo grįžti namo pėsčiomis, žengiant gana sparčiai. Puiki poilsto forma yra darbas gryname ore, pavyzdžiui, darže, sode, taip pat žvejyba. Gerų rezultatų duoda ir meistravimas. Dirbantiesiems fizinį darbą labiau tinka paskaityti įdomią knygą arba patogiai įsitaisius praleisti laiką prie televizoriaus.





Leave a Reply.


kvepalų blogas